Yer: İstanbul Havalimanı… Dövizde ‘tefeci’ tarifesi…. Bin euroda 10 bin TL fark

X sosyal medya platformunda paylaşılan görüntüler yok artık dedirtti. Bir sosyal medya kullanıcısı İstanbul Havalimanında 100 euro bozdurmak istedi. Global Exchange bürosu görevlisinin döviz bozdurmak isteyen genç kadına 2 bin 700 TL teklif ettiği iddia edildi. Ancak güncel kur ile bu meblağ, 3 bin 475 TL’ye tekabül ediyor.

Bu durum ardından sosyal medyadan tepkiler yağmaya başladı. Bazı vatandaşlar ise benzer durumlar yaşadıklarını paylaştılar. Buna göre bir başka vatandaşta, havasosyalmedya’nın haberine göre, 20 Nisan’da aynı döviz firmasından 1 euro’yu 43 TL’den satın aldı. Ancak döviz verilerine bakıldığında ise 20 Nisan’da euro 34,78 TL’den işlem görüyordu.

VATANDAŞ ŞİKAYETVAR’A YAZDI

Bu şikayetlerin ne ilk ne de son olduğu görüldü. şikayetvar.com’da yer alan şikayetlerde bir vatandaş, 30 Mart’ta 100 euro’yu 30 TL’den bozdurduğunu paylaştı. O günkü güncel kur değeri ise 34,94 TL idi.

10 BİN TL FARK ÇIKIYOR

Türkiye Gazetesi’nin haberine göre yurt dışından Türkiye’ye gelen bir turist bin euro bozdurup 27 bin TL aldığını ifade ederek “Aradaki fark çok fazla. Dövizinizi mutlaka dışarıda bozdurun ve alın. Dönerken bin avro almak istediğimde ise 43 liradan sattılar” dedi. Bir başka yolcu da “Normal şartlarda 1-2 lira fark ederdi. Şu farka bakar mısınız, 10 lira, ne demek! Bu kabul edilemez. Bu bir soygun! Mutlaka denetlenmesi lazım. Adamlar para satarak para kazanıyor. Üstelik haksız kazanç. Kur üzerine tepki gösterince 3 lira indirdiler. Pazarlık usulü döviz alıyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir